Laparoskopia woreczka żółciowego – usunięcie kamieni

Laparoskopia woreczka żółciowego – usuwanie kamieni żółciowych

Najczęstszą metodą chirurgicznego leczenia kamicy żółciowej jest laparoskopia. Zabieg ten, ze względu na małą inwazyjność jest bardzo często stosowany. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją przeciwwskazania do jego wykonania, co determinuje wybór metody tradycyjnej. Laparoskopii nie przeprowadza się w ostrych stanach zapalnych przewodów żółciowych oraz jeśli w jamie brzusznej występują zrosty, zwykle po innych zabiegach wykonywanych w jamie brzusznej. Lekarz powinien poinformować pacjenta, że nie gwarantuje laparoskopii – jeśli w trakcie zabiegu pojawią się przeciwwskazania, zostanie on przeprowadzony metodą tradycyjną.

Przebieg laparoskopii

Zwykle dzień przed zabiegiem pacjent powinien zgłosić się do szpitala w celu odpowiedniego przygotowania. Z pewnością zostanie poproszony o nieprzyjmowanie posiłków i napojów po kolacji, ze względu na fakt, iż zabieg zostanie przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym (pod narkozą).

Tak, jak zostało to wcześniej wspomniane, laparoskopia jest mało inwazyjna i polega na wykonaniu trzech niewielkich, centymetrowych nacięć na brzuchu pacjenta, przez które wprowadzone zostaną narzędzia chirurgiczne i kamerka, dzięki której będzie można rejestrować przebieg operacji. Standardowy zabieg usunięcia woreczka żółciowego metodą laparoskopową nie powinien trwać dłużej, niż godzinę, w zależności od sposobu „dojścia” do woreczka i umiejętności chirurga.

Po laparoskopii

Po zabiegu pacjent zostanie wybudzony i przewieziony na salę pooperacyjną. Już w kilka godzin po zabiegu możliwe jest wstanie z łóżka, choć na może towarzyszyć temu ból i zawroty głowy, lepiej więc nie robić tego samodzielnie. Bardzo ważna jest kwestia wstawania z łóżka – należy robić to tak, aby nie przesilać zbytnio mięśni brzucha. Zalecany jest odpoczynek.

Już w dzień po zabiegu da się odczuć poprawę samopoczucia. Większość pacjentów, jeśli nie występują powikłania, zostaje wypisana do domu. Zaleca się im lekkostrawną dietę, zwaną dietą wątrobową i oszczędzanie sił. Po około tygodniu powinni zgłosić się na wizytę kontrolną i na usunięcie szwów. Po laparoskopii, jak po każdej operacji, zaleca się codzienną zmianę opatrunków. Można się kąpać tak, jak przed zabiegiem, pamiętając jednak, aby nie pozwolić na zbyt długie moczenie rany pooperacyjnej (wylegiwanie się w wannie zdecydowanie odpada).

Laparoskopia, mimo że jest zabiegiem mało inwazyjnym, również wymaga od pacjenta rozsądku. Należy ograniczyć dźwiganie i „szarpanie się” przez około 6 tygodni po operacji, aby nie doszło do powstania przepukliny pooperacyjnej. Po tym czasie można wrócić do „normalnego” trybu życia.